background .

Naujienos

Gamybos procesas smalsiems

Gamybos procesas smalsiems

Planuojantiems įsigyti mūsų gaminių - indų ar vazonų - pristatome jų gamybos istoriją. Tai gaminio kelias nuo jo sukūrimo iki atsiradimo Jūsų namuose.

Archeologiniai tyrimai rodo, kad puodininkystė, kaip amatas Lietuvoje atsirado jau XIII a. Puodininkystės centrai susikūrė tose vietovėse, kur buvo tinkamo  molio. Didžiausi puodininkystės centrai buvo Kuršėnuose ir Viekšniuose. Stebina tai, kad Kuršėnai iki šiol yra keramikų kraštas ir būtent ten išgaunamą molį naudojame indų ir vazonų gamybai.  

Lietuvių kultūroje ąsočiai, dubenys, puodukai, buityje buvo naudojami maistui, tačiau dažna šeima juos dėdavo ant stalo tik sulaukę svečių. Interjero gaminiai – vazonai, vazelės gėlėms, žvakidės – namams suteikdavo jaukumo. Taip yra ir šiandien. Moliniai dirbiniai namams suteikia ypatingos šilumos, nes natūrali medžiaga - molis - artima žmogaus kūnui ir sielai.

Kad aukštos kokybės rankų darbo moliniai vazonai ir indai pasiektų klientą, reikalingas kruopštus specialistų darbas ir nemažai laiko.  

Pirmiausia gaminys yra žiedžiamas žiedimo staklėmis. Po to dekoruotojas retušuoja gaminį, t.y. nuvalo žiedimo metu prilipusius ar susiformavusius molio žaliavos likučius, įlenkia gaminio dugną (tam kad gaminys netrūktų džiūvimo metu), patiesina, jei gaminys nėra tikslaus apskritimo formos, priklijuoja rankenėles (priklausomai nuo gaminio), išraižo ornamentą, ir palieka gaminį džiūti. Džiovinimo patalpoje gaminys laikomas apie dvi savaites, kol natūraliai išdžiūna. Gaminys degamas elektrinėje krosnyje 1000 C temperatūroje.

Vieną kartą išdegtus gaminius glazūruotojas merkia (purškia, priklausomai nuo gaminio) į glazūrą. Įmonė naudoja glazūras, tinkamas sąlyčiui su maistu, daugiausia bespalves (šviesiai rudos), tamsiai rudos, juodos ir baltos spalvos. Tada dar kartą deda į degimo krosnį ir dega 1000 – 1045 C temperatūroje.

Jei gaminiai yra dažomi, jų nereikia antrą kartą degti. Dažomi gaminiai (daugiausia vazonai gėlėms), padengiami specialiu impregnantu, dėl kurio vazonas tampa nepralaidus vandeniui, po to gaminys apipurškiamas vandens pagrindo laku, kuris suteikia gaminio spalvai stiprumo.